Projektowanie Ogrodów

Sztuka ogrodowa już od czasów starożytnych wywierała wpływ na charakter otaczającego krajobrazu - życiowej przestrzeni człowieka. Dziedzina ta na przestrzeni wieków przeszła wiele istotnych przemian, lecz od samego początku przyświecał jej jeden cel jakim jest potrzeba ochrony i tworzenia piękna wokół człowieka. Współcześnie, mając w zanadrzu wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie i wykorzystując coraz to nowsze trendy pojawiające się w ogrodnictwie nadanie tonu i wagi planowanego obszaru jest prawdziwą przygodą w stworzeniu estetycznego, niepowtarzalnego i funkcjonalnego krajobrazu. Tak właśnie powstają najpiękniejsze owoce wspólnego działania przyrody i człowieka.

Projektowanie Ogrodów | Bielenie drzewek - porady ochrony roślin
7537
single,single-post,postid-7537,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.6,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Blog

drzewa_bielenie

Bielić ? Nie bielić ?

  |   Porady   |   No comment

Podczas pracy wiele osób pyta mnie „Pani Aniu jak to jest z tym bielenie drzewek kiedy i jak?” Moi drodzy! Dziś chcę rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu.

 

 

Pamiętam, że jeszcze jako mała dziewczynka obserwowała babcię bielącą wszystkie pnie drzew w sadzie tuż przed świętami wielkanocnymi. To był znak że już za chwilę ogarnie nas klimat robienia pisanek, strojenie koszyka i wolne w szkole. Moi drodzy to tylko moje wspomnienie, dziś po tych kilkunastu latach wiem że bielenie nie oznacza nadejścia „zajączka”. Babcia wierzyła że wapno zabija w ten sposób szkodliwe owady i grzyby pasożytnicze. Nic bardziej mylnego!

 

Bielenie w rzeczywistości zapobiega uszkodzeniom pnia i konarów drzew owocowych przez mróz i musi być wykonane na początku zimy. Pierwsze najpóźniej w grudniu, kolejne – poprawkowe – właśnie teraz. Jak to działa? Od białego pnia, odbijają się promienie słoneczne i pień nie nagrzewa się. W lutym jak pewnie zauważyliście promienie słoneczne potrafią być już mocne. Dla nas przyjemne, lecz nagrzane tkanki kory mogą wyjść ze stanu spoczynku co osłabia ich wytrzymałość na mróz. Tymczasem temperatura w nocy silnie spada i rozhartowane tkanki kory przemarzają. Efektem tego są rany zgorzelinowe – pionowe pęknięcia pnia, zwykle od strony południowo zachodniej co bardzo osłabia drzewo, a nawet może doprowadzić do jego śmierci. Także do dzieła kochani sadownicy, w ramach aerobiku radzę Wam uzbroić się w wapno i zadbać o drzewa, które odwdzięczą się pysznymi owocami.

 

 

Pamiętajcie aby bielić nie tylko pnie, ale również grube konary. Aby zapobiec zmywaniu wapna dodajcie do rozrobionego mleka trochę mąki!

No Comments

Post A Comment