Projektowanie Ogrodów

Sztuka ogrodowa już od czasów starożytnych wywierała wpływ na charakter otaczającego krajobrazu - życiowej przestrzeni człowieka. Dziedzina ta na przestrzeni wieków przeszła wiele istotnych przemian, lecz od samego początku przyświecał jej jeden cel jakim jest potrzeba ochrony i tworzenia piękna wokół człowieka. Współcześnie, mając w zanadrzu wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie i wykorzystując coraz to nowsze trendy pojawiające się w ogrodnictwie nadanie tonu i wagi planowanego obszaru jest prawdziwą przygodą w stworzeniu estetycznego, niepowtarzalnego i funkcjonalnego krajobrazu. Tak właśnie powstają najpiękniejsze owoce wspólnego działania przyrody i człowieka.

Projektowanie Ogrodów | OCZARuj SWÓJ OGRÓD!
7531
single,single-post,postid-7531,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.6,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Blog

oczar

OCZARuj SWÓJ OGRÓD!

  |   Roślina miesiąca   |   No comment

Istnieje wiele roślin, które zachwycają nas w różnych porach roku i na pewno każdy z Was ma swojego faworyta. Zanim będziemy mogli podziwiać kwitnące magnolie i kiełkujące cebulki chcę Wam przedstawić roślinę, która tak naprawdę większość sezonu wegetacyjnego stoi z boku, niezauważona, pełniąc rolę zielonego tła kompozycji.

S

potykając się codzienne z klientami podczas konsultacji na pytanie co posadzić w wybrakowanych miejscach ogrodu, lub czym zastąpić padniętą roślinę? Jeśli tylko stanowisko pozwala, złapałam się nie raz na tym, że świadomie polecam właśnie Oczar pośredni. Ci którzy na niego się zdecydują nigdy nie żałują.

 

Przede wszystkim, jeśli roślinę posadzimy w dogodnych dla niej warunkach potrafi być prawdziwą perłą w ogrodzie. Jesienią, barwi nasz ogród niesamowitą paletą barw, a zimą kiedy krajobraz staje się monotonny Oczar KWITNIE! Tak, Oczary pośrednie (H. intermedia) zakwitają właśnie zimą co wygląda naprawdę fenomenalnie, a do tego wszystkiego jeszcze przyjemnie pachną! To krzew, który o tej porze roku jest w mojej trójce ulubieńców.

 

Warto wiedzieć, że oczary to krzewy o szerokim pokroju, zatem do prawidłowego rozwoju wymagają dużo przestrzeni. Dorastają do 3-4m wysokości, nie zbyt dobrze znoszą cięcie; rany na roślinie powoli się zabliźniają, a w ich miejscu nie wyrastają młode pędy. Oczary najlepiej rosną na glebie żyznej, próchnicznej, dostatecznie wilgotnej i lekko kwaśnej. Miejsce powinno być słoneczne lub tylko lekko ocienione, osłonięte od wiatru (np. przy ścieżkach w pobliżu domu). Kwitnące oczary ładnie prezentują się na tle ciemnozielonych iglaków, np. cisów czy jodeł.Oczary mogą również rosnąć pod koronami drzew, ale posadzone w takim miejscu słabiej kwitną.

Do tej grupy należy większość obecnie spotykanych w handlu odmian, różniących się od siebie kolorem kwiatów:

  • Westerstede (jaskrawożółte)
  • Diane (czerwone)
  • Jelena (od żółtych po miedziano-pomarańczowe)
  • Primavera (żółte)
  • Feuerzauber (intensywnie pomarańczowoczerwone)
  • Pallida (jaskrawożółte)

Macie u siebie Oczary?

PS. Pamiętajcie, aby zakładając ogród dobrać takie gatunki aby przez cały rok mieć w swoim ogrodzie jakiś osobliwy, a przy tym kwitnący okaz.]

No Comments

Post A Comment