Projektowanie Ogrodów

Sztuka ogrodowa już od czasów starożytnych wywierała wpływ na charakter otaczającego krajobrazu - życiowej przestrzeni człowieka. Dziedzina ta na przestrzeni wieków przeszła wiele istotnych przemian, lecz od samego początku przyświecał jej jeden cel jakim jest potrzeba ochrony i tworzenia piękna wokół człowieka. Współcześnie, mając w zanadrzu wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie i wykorzystując coraz to nowsze trendy pojawiające się w ogrodnictwie nadanie tonu i wagi planowanego obszaru jest prawdziwą przygodą w stworzeniu estetycznego, niepowtarzalnego i funkcjonalnego krajobrazu. Tak właśnie powstają najpiękniejsze owoce wspólnego działania przyrody i człowieka.

Projektowanie Ogrodów | Siejemy kwiaty! Będzie pachnąco i smacznie.
8078
single,single-post,postid-8078,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-1.6,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Blog

Nasiona Kepler

Siejemy kwiaty! Będzie pachnąco i smacznie.

  |   Balkony i tarasy, Inspiracje ogrodowe, Kalendarz ogrodnika, Porady   |   2 komentarze

Moi drodzy!

Nie wiem jak Wy ale ja liczę już tylko na to że rozkręcający się coraz dłuższy dzień przyniesie nam coraz lepszą pogodę i dużo słońca.
Nie czekamy dłużej oficjalnie stwierdzam że TAK! Najwyższa pora wysiać pierwsze nasiona kwiatów.
Co powiecie na to aby w tym roku Nasze balkony, tarasy, parapety i rabaty kipiały nie tylko kolorami ale też przy muśnięciu ręką upajały zapachem czy hmmm…rozpieszczały nasze podniebienie? To doskonały moment aby obudzić swoją fantazję.
Jeśli wysiew nasion o tej porze roku to dla Ciebie rutyna może zainspiruje Cię to jakie fajne mieszanki do wysiewu ja znalazłam:

Jak prawidłowo wysiać nasiona kwiatów jednorocznych?

1.PRZYGOTUJ STANOWISKO

Aby nasza dzisiejsza praca nie poszła na marne, zanim wysiejesz nasiona upewnij się że masz na swoim parapecie dość miejsca aby stanęły na nim wszystkie pojemniki. Najlepiej jeśli będzie to okno od strony południowej, tak aby kiełkujące rośliny miały ciepło i jak najwięcej światła.W zimnej i wilgotnej ziemi wiele nasion może spleśnieć zanim wykiełkuje. A tego byśmy nie chcieli!

2. UWOLNIJ FANTAZJE

Pobujajmy w obłokach ^^ Zanim wybierzesz się do sklepu z nasionami usiądź wygodnie zamknij oczy i pomyśl w jakim klimacie widzisz w tym roku swoje kwitnące donice? Czy będzie to kwietny raj we wszystkich kolorach tęczy? A może postawisz na jeden, Twój ulubiony kolor różnych gatunków? Ja się przyznaje – jestem łakomczuchem…do tego wszystkiego upajam się…za każdym razem kiedy wyczuwam zapach kwitnących roślin, dlatego u mnie w tym roku zagoszczą te jadalne i te pachnące – Kto ma tak jak ja?

3. POTRZEBNE CI BĘDĄ:

Nasiona – najlepiej kupić je w sklepach ogrodniczych. Sprawdź datę przydatności oraz przyjrzyj się czy nie ma śladów zawilgocenia torebki. Wybierz te nasiona kwiatów które do Ciebie przemawiają. Daj się ponieść i stwórz własny niepowtarzalny bukiet. Szukajcie też intrygujących gotowych mieszanek nasion kwiatów, Polecam te od Vilmorin i Kiepenkerl. Nie porywaj się na uprawę trudnych gatunków takich jak np. surfinia – Tę radzę kupić już w sadzonce.

Doniczki – wybierz doniczki, podłużne skrzynki w których będziesz docelowo uprawiać rośliny lub wielodoniczki z których w odpowiednim czasie przepikujesz do donic ozdobnych lub do gruntu. Mało tego! za doniczki mogą posłużyć Ci wytłoczki po jajkach, puste puszki czy własnoręcznie zrobione stylowe pojemniki. Niech tegoroczny wysiew kwiatów będzie dla Ciebie wypasem wyobraźni! :D

ziemia-do-wysiewu

Ziemia – Niech to będzie świeże podłoże, najlepiej kupić gotowe przeznaczone do wysiewu nasion, które jest luźne przez zawartość piasku czy włókien kokosowych. Ja wyjątkowo w tym roku eksperymentuje jeszcze z ziemią firmy Compo :)

Ciśnieniowy opryskiwacz – do nawadniania podłoża i kiełkujących kwiatów

Folia do żywności lub wyparzone słoiki – którymi nakryjemy doniczki z ziemią i nasionami. To przyspieszy kiełkowanie i rozwój siewek.

DO DZIEŁA!

– nasiona wysiej równomiernie do doniczek. Jeśli wybierzesz doniczki docelowe w których będziesz hodować rośliny – ziemię do wysiewu wzbogać bardziej zasobną ziemią ogrodniczą. Jeśli masz plan pikowania roślin użyj lekkiej ziemi do wysiewu.

– przykryj nasiona cienką warstwą ziemi

– ustaw doniczki na wybranym parapecie

– przykryj donice przezroczystą folią lub wyparzonym słoikiem. To zapewni kiełkującym rośliną odpowiednią wilgotność.


OBIECAJ ROŚLINOM I SOBIE ŻE RAZ W TYGODNIU W PONIEDZIAŁEK POŚWIĘCISZ 15 min na TO ABY ZAJRZEĆ DO NICH BY UPEWNIĆ SIĘ ŻE TWOJE PRZYSZŁE „DZIECI KWIATY” MAJĄ ODPOWIEDNIĄ WILGOTNOŚĆ PODŁOŻA I CZY NIE POJAWIŁA SIĘ PLEŚŃ.

Kiedy pojawią się pierwsze kiełki stopniowo uchylaj folię a po pojawieniu się pierwszych listków folię lub słoiki zdejmij całkowicie.
Gdy rośliny się rozrosną a Ty masz je w multidoniczce – przepikuj je do donic. Jeśli w planie masz kwietną rabatę w ogrodzie – na miejsce stałe wysadź je po ustąpieniu wiosennych przymrozków.

PAMIĘTAJ! Wiele gatunków potrzebuje nawet kilku tygodni do tego żeby „ruszyć”. Nie wpadaj w panikę – Od teraz jesteśmy właścicielami własnej osobistej rozsady i aby przeistoczyła się ona w cudny kwietnik – CIERPLIWOŚĆ to nasze motto.

W razie pytań pisz do mnie śmiało! Odpowiem najszybciej jak to będzie możliwe :)
A.

2 komentarze
  • Anna | Mar 1, 2016 at 11:34

    Ja juz rozpoczelam wysiewanie 2 tygodnie temu… zeniszka, lobelii, lawendy, trawy papmasowej, ostnicy i juz mam pierwsze wschody;) reszta czeka na wiosne;))

  • Anna Ogrody | Mar 1, 2016 at 17:43

    Brawo za trawę pampasową! Trawy ozdobne kocham i jeszcze o nich napiszę :) cholera! do pampasowej zawsze brakuje mi cierpliwości i zadowalam się sadzonkami ;)

Post A Comment